Tipy na výlety

Pro aktivní sportovce i milovníky památek

V okolí penzionu EDER se nachází aquapark, tenisové kurty, půjčovny kol, raftů, kanoí, lodiček, šlapadel a v zimě i lyží. Můžete využít možnosti vyjížďky na koních i ponících, golf, tenis, či vodní sporty jako jachting, windsurfing a kiteboarding. V blízkosti jsou také k dispozici dvě letní kina. Pokud se ubytujete v Penzionu Eder, ať už sami nebo i s dětmi, nemusíte se bát, že nebude kam vyrazit. Okouzlující okolí Lipenské přehrady je vhodné pro nadšené sportovce, milovníky památek i historie, tiché rybáře i nadšence do pěší turistiky či cyklistiky.

Pěšky i na kole

K dispozici jsou i nenáročné cyklistické trasy pro rodiny, kam například patří cyklostezka: S dětmi za čerty. Spolehlivě vás dovede až k Čertově stěně. Oslní vás také: Jezerní cyklotrasa. Ta vede přímo od Lipna do Frymburku. Náročnější cyklotrasy určené pro horská kola a nadšené sportovce s různým převýšením, délkou a také náročností nabízí velký výběr. Mezi kratší trasy s délko 32 km patří stezka: Vojenským újezdem okolo rybníku Olšina. Z dlouhých tras vás zřejmě zaujme také pěkná trasa: Okolo Lipna - podél Schwarzenberského kanálu. Nadchne vás i další pěkná trasa s názvem: S Pražáky přes Čerťáky do Pajzlu u Jakuba.

S trochou adrenalinu

Pro milovníky výšek je zde: Stezka korunami stromů. Ta vám poskytne zcela jedinečnou kombinaci mnoha nevšedních zážitků a nádherný výhled. Stezka je velmi citlivě začleněna do zdejší krajiny v okolí Lipenského jezera a je opravdu unikátním doplňkem zdejšího Active Parku Lipno. Zde se jistě vyřádí děti i dospělí. Mezi adrenalinové aktivity můžeme zařadit i indoorové sporty, in-line bruslení, motokáry, bobovou dráhu či zmíněné vodní sporty. V zimě si užijete sjezdové a běžecké lyžování nebo využijete běžecké tratě na zamrzlém Lipenském jezeře. Zimní radovánky jsou k dispozici ve střediscích Hochtficht (A), Mitterfirmiansreut (D) a Kramolín (ČR).

K hladinám jezer i řek

Okouzlující Plešné jezero patří k nejnavštěvovanějším místům Šumavy. Ledovcový kotel je úžasně zahloubený do severovýchodního svahu nejvyšší hory na české straně Šumavy s názvem Plechý. Tento vrchol české Šumavy a rakouského Bohmerwaldu Plechý (1378 m) dostal také v roce 2014 svůj vrcholový kříž. V údolí řeky Vltavy se nachází Národní přírodní rezervace Čertova stěna a Luč. Jde o jednu z nejhezčích skalních lokalit v jižních Čechách. Nedaleko Lipna se také nachází Schwarzenberský plavební kanál, které je starým vodním dílem Šumavy, kolem kterého vede i pěkná cyklotrasa. Milovníky turistiky zaujme naučná stezka o délce necelých 4. km Boubínský prales, která začíná u Boubínského jezírka a zahrnuje celkem 8 zastávkových míst. Procházkou po vyznačených cestách se dostanete i k jednomu ze stanovišť s pozůstatky Krále smrků.

Pro vyznavače památek i historie

Vítkův hrádek z poloviny 13. století je nejvýše položený hrad v Česku (1 053 m n. m.) a byl založen Vítkem z Načeradce původem z krumlovské větve rodu Vítkovů. Určitě stojí za vidění. Ze stejného období pochází i Hrad Rožmberk, který patří mezi nejstarší hrady Vítkovců, předchůdců jednoho z nejvýznamnějších českých šlechtických rodů, Rožmberků. Nabízí hned několik prohlídkových tras a budou z něj nadšeni děti i dospělí. Za opravdovou romantikou se můžete vydat k malebnému zámku Hluboká nad Vltavou. Oslní vás i nádherné historické město Český Krumlov, které patří na seznam světového dědictví UNESCO. Zde se to historickými památkami jen hemží a milovníci pamětihodností si přijdou na své.

Lyžování a Lipno

Na Lipně se lyžuje jedna báseň. V okolí Horní Plané je na výběr hned z několika skiareálů. Místní obyvatelé dávají přednost skiareálu Hochficht v Rakousku, kde si můžete v rámci zvýhodněných balíčků zalyžovat jako v Alpách. Dále je tu vyhlášený skiareál pro rodiny s dětmi Mitterdorf v Německu a skiareál Lipno v Lipně nad Vltavou a Strenstein v Rakousku.